កូនប្រុសជា/ប់ជើ/ងជណ្តើរយន្ត ឪពុកម្តាយដឹងគុណពលលរដ្ឋល្អៗមកពីជាតិសាសន៍ជាច្រើនជួយ និងដាសតឿនត្រូវធ្វើរឿងនេះមុនគេ ពេលគ្រោះថ្នាក់កើតឡើង
កាសែត SinChew នៅថ្ងៃទី១២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ បានចុះផ្សាយហេតុការណ៍គ្រោះថ្នាក់ដ៏រន្ធត់មួយ ដែលបានកើតឡើងនៅផ្សារទំនើបមួយកន្លែង នៅក្នុងទីក្រុង Penang ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។ នោះគឺនៅពេលដែលគ្រួសារមួយ កំពុងដើរឡើងជណ្តើរយន្ត ស្រាប់តែស្បែកជើងរបស់ក្មេងប្រុសអាយុ ៨ ឆ្នាំ បានជាប់គាំងនៅម្ខាងនៃជណ្តើរយន្ត។ ផល​វិបាក​ស្ទើរ​តែ​បណ្តាល​ឲ្យ​មាន​របួស​ធ្ងន់ ប៉ុន្តែ​សំណាង​ណាស់ ​ដែល​មាន​ពលរដ្ឋ​ល្អ​មក​ពី​ជាតិសាសន៍​ជា​ច្រើន ​បាន​ចូល​រួម​ជួយ ហើយករណីនេះ​បាន​ធ្វើឲ្យមានការ​ចាប់​អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំង។
ម្តាយរបស់ក្មេងប្រុសរងគ្រោះបានឲ្យដឹងថា នៅពេលដឹងថាមានគ្រោះថ្នាក់កើតឡើងចំពោះកូនប្រុស នាងភ័យស្លន់ស្លោយ៉ាងខ្លាំង និងបានស្រែកឱ្យគេជួយ។ ប្តី និង​ឪពុក​របស់​នាង​បាន​ព្យាយាម​ជួយ​ទាញ​ជើង​កូន​ប្រុស​ចេញ ប៉ុន្តែ​ វាប្រែជា​ធ្វើឲ្យ​ស្បែកជើង​របស់កូនប្រុស​ ត្រូវ​បាន​ជាប់​រឹត​តែ​ខ្លាំង ខណៈជណ្តើរយន្តមិនបានឈប់ដំណើរការនោះទេ។
សំណាងល្អ នៅពេលនោះ បងស្រីរបស់នាងដែលមកជួយបានដឹង ហើយបានរត់ទៅចុចប៊ូតុងឈប់សង្គ្រោះបន្ទាន់ នៅលើជណ្តើរយន្ត ដើម្បីបញ្ឈប់ដំណើរការ។ ទោះ​បី​ជា​យ៉ាង​ណា ជើង​កូន​ប្រុស​នៅ​តែ​ជាប់​គាំង និង​ឈឺ​ចាប់យ៉ាងខ្លាំង ហើយខណៈពេលនោះ ក្រុមគ្រួសារបានប្រញាប់ហៅអង្គភាពសង្គ្រោះមកជួយ។
ទោះ​បី​ជា​យ៉ាង​ណា ក្នុង​អំឡុង​ពេល​នោះ មាន​ពលរដ្ឋ​ល្អ​មក​ពី​ប្រទេស​ជាច្រើន​ក្នុង​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី បាន​មក​ជួយ​សង្គ្រោះ។ ដំបូង មានគូស្នេហ៍​ជនជាតិ​ចិន​មួយ​គូ ​បាន​មក​លួង​លោម​ក្មេង​ប្រុស ​ដើម្បី​កុំឱ្យ​គាត់​ឈឺចាប់​​។ បន្ទាប់មក បុរសជនជាតិឥណ្ឌាម្នាក់ បានយកកន្ត្រៃមកជួយកាត់ស្បែកជើងក្មេងប្រុសនោះ រហូតអាចទាញជើងក្មេងប្រុសនោះចេញបានដោយជោគជ័យ ទោះបីជាស្បែកជើងរបស់គាត់នៅតែជាប់គាំងក៏ដោយ។
ម្តាយ​ក្មេង​ប្រុស​បាន​និយាយ​ដឹង​ថា កូន​ប្រុស​របស់​នាង​ហាក់​មាន​របួស​កជើង និង​ហើម ។ នៅពេលនោះ បុគ្គលិកផ្សារទំនើបម៉ាឡេស៊ី បានប្រញាប់ប្រញាល់ដាក់ទឹកកកលើជើងកូនប្រុសរបស់នាង ដើម្បីបំបាត់ការហើម។ បន្ទាប់មក ​បុគ្គលិក​ផ្សារ​មួយក្រុម​បានយក​រទេះរុញ​ មក​ដឹកកូន​ប្រុសរបស់នាង ​ទៅកាន់​មន្ទីរពេទ្យ​ដើម្បី​ព្យាបាល​។
ក្រោយ​ពី​ពិនិត្យ​ដោយ​កាំរស្មីអ៊ិច​ ​លទ្ធផលបានបង្ហាញ​ថា ​ក្មេង​ប្រុសរូបនោះ​សំណាង​ល្អ​ មិន​មាន​បាក់​ឆ្អឹង​អ្វី​ឡើយ។ វេជ្ជបណ្ឌិត​បាន​ណែនាំឪពុកម្តាយ​ក្មេង​ប្រុស​ ឱ្យ​បន្ត​យក​ទឹកកក​ទៅ​កន្លែង​ដែល​ហើម មុន​ពេល​ក្រុម​គ្រួសារ​ជិះ​យន្តហោះ​ត្រឡប់​ទៅ​ទីក្រុង​គូឡាឡាំពួ​វិញ ​នៅ​ថ្ងៃ​បន្ទាប់។
បន្ទាប់ហេតុគ្រោះថ្នាក់បានកើតឡើង ម្តាយរបស់ក្មេងប្រុសបានចែករំលែករឿងរ៉ាវមួយនេះ ដើម្បីជាការដាស់តឿនដល់ឪពុកម្តាយ ឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ នៅពេលនាំកូនឡើងជណ្តើរយន្ត។ អ្វី​ដែល​សំខាន់​នោះ នាង​សូម​ថ្លែង​អំណរ​គុណ​ដល់ «ក្រុម​ពលរដ្ឋ​វីរជន​ពហុ​ជាតិ​សាសន៍» ដែល​បាន​មក​ជួយ​យ៉ាង​ឆាប់​រហ័ស។
ម្តាយរបស់ក្មេងប្រុសរូបនេះ បាននិយាយថា «មិនថាអ្នកជានរណា ឬអ្នកនៅទីណាទេ ខ្ញុំគ្មានពាក្យអ្វីអាចពិពណ៌នាទេ ពួកយើងមានតែពាក្យដឹងគុណប៉ុណ្ណោះ។ ពួកយើងមិនស្គាល់ឈ្មោះអ្នក ឬមានឱកាសនិយាយជាមួយអ្នកទេ ប៉ុន្តែយើងដឹងគុណអ្នកខ្លាំងណាស់ យើងសង្ឃឹមថាអ្នកទាំងអស់គ្នានឹងបានពរ ពីទង្វើដ៏ល្អដែលអ្នកបានធ្វើសម្រាប់គ្រួសារយើង»។
ម្តាយរបស់ក្មេងប្រុស ក៏បានចែករំលែកមេរៀនដ៏សំខាន់មួយពីឧបទ្ទវហេតុនេះផងដែរ ដោយនិយាយថា នៅពេលដែលមានរឿងហេតុបែបនេះកើតឡើង ជំនួសឱ្យការស្រែកថា «ជួយ» នោះរឿងដំបូងដែលអ្នកគួរស្រែកគឺ «បញ្ឈប់ជណ្តើរយន្ត» ដើម្បីឱ្យមនុស្សដែលឈរនៅទីនោះ អាចចុចប៊ូតុងឈប់អាសន្នបានឆាប់តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន៕