កម្ពុជា កូរ៉េ ចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍវិស័យធានារ៉ាប់រងប្រទេសទាំងពីរ
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម ប៊ូ ច័ន្ទភីរូ អគ្គនាយក នៃនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា (ន.ធ.ក.) និង លោក Chang-Eon Heo ប្រធាន និងជានាយកប្រតិបត្តិនៃវិទ្យាស្ថានអភិវឌ្ឍន៍ធានារ៉ាប់រងកូរ៉េ (KIDI) នៅរសៀលថ្ងៃទី៤ ខែមីនានេះ បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ បង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍវិស័យធានារ៉ាប់រងប្រទេសទាំងពីរ។
អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ តាមរយៈ ការចែករំលែកបទពិសោធន៍ ព្រមទាំងជំនាញបច្ចេកទេសដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍវិស័យធានារ៉ាប់រងទាំងក្នុងប្រទេសកូរ៉េ និងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងក្របខណ្ឌ ការបំពេញទស្សនកិច្ចសិក្សារវាងប្រទេសទាំងពីរ និងការរៀបចំកម្មវិធីផ្សេងៗ រួមមាន សិក្ខាសាលា វេទិកា និងកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលក្នុងវិស័យ។
ក្រៅពីនេះ អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ ក្នុងគោលបំណង ចែករំលែកព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យធានារ៉ាប់រង ជាពិសេសលើការគ្រប់គ្រងស្ថិតិធានារ៉ាប់រង និង ការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាធានារ៉ាប់រង និងការបំពេញកិច្ចការផ្សេងទៀតតាមការព្រមព្រៀងរបស់ភាគីទាំងសងខាង។
ឯកឧត្តម ប៊ូ ច័ន្ទភីរូ អគ្គនាយក នៃនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជាបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា “គោលបំណងនៃអនុស្សរណៈនេះ គឺដើម្បីបង្កើតទំនាក់ទំនងសហប្រតិបត្តិការនៃកិច្ចការដែលទាក់ទងនឹងការធានារ៉ាប់រង ដោយផ្អែកលើអត្ថប្រយោជន៍ និងការអភិវឌ្ឍន៍ទៅវិញទៅមក។ តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ យើង នឹងមានក្របខណ្ឌកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលអាចឱ្យស្ថាប័នទាំងពីរអាចធ្វើការរួមគ្នាប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពលើវិស័យមួយចំនួន  ដូចជា ការផ្លាស់ប្តូរទស្សនកិច្ច ការធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃព្រឹត្តិការណ៍ផ្សេងៗ រួមទាំងសិក្ខាសាលា និងសន្និសីទ និងការផ្លាស់ប្តូរព័ត៌មានពីវិស័យធានារ៉ាប់រងប្រទេសទាំងពីរ ជាពិសេសលើការកសាងសមត្ថភាព៕