អាមេរិក ៖ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានប្រាប់ពិភពលោកអំពីយោធាថៃចូលកាន់កាប់ទឹកដីកម្ពុជាដោយខុសច្បាប់ តាមរយៈសារព័ត៌មានដ៏ល្បីរបស់សហរដ្ឋអាម៉េរិក Fox News នៅក្នុងបទសម្ភាសពិសេសនៅទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន សហរដ្ឋអាម៉េរិក។
តាមរយៈសារព័ត៌មាន Fox News របស់អាមេរិក, សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បន្តប្រាប់ពិភពលោកអំពីរឿងទ័ពថៃ ចូលឈ្លានពានកាន់កាប់ដីកម្ពុជាដោយខុសច្បាប់ និងប្រាប់អំពីកំពង់ផែរាម ព្រមទាំងអំពីការបង្រ្កាបបទល្មើសអនឡាញនៅកម្ពុជា !។
សារព័ត៌មានដ៏ល្បីរបស់សហរដ្ឋអាម៉េរិក Fox News បានចេញផ្សាយព័ត៌មានយ៉ាងដូច្នេះថា ៖ កាលពីឆ្នាំមុន នៅពេលដែលប្រធានាធិបតី ដូណាល់ ត្រាំ បានជួយសម្របសម្រួលកិច្ចព្រមព្រៀងឈប់បាញ់រវាងប្រទេសថៃ និងកម្ពុជា លោកបានទទួលជ័យជម្នះយ៉ាងធំធេង។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា “តើអ្នកណាផ្សេងទៀតអាចនិយាយថា ‘ខ្ញុំនឹងធ្វើការហៅទូរស័ព្ទ ហើយបញ្ឈប់សង្គ្រាមរវាងប្រទេសដ៏មានអំណាចពីរ គឺប្រទេសថៃ និងប្រទេសកម្ពុជា?'”។
ឥឡូវនេះ កិច្ចព្រមព្រៀងនោះហាក់ដូចជាស្ថិតនៅក្រោមភាពតានតឹង។ នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានប្រាប់ Fox News Digital ថា កងកម្លាំងថៃបានរុញច្រានចូលទៅក្នុងទឹកដីកម្ពុជាដែលកាន់កាប់ជាយូរមកហើយហួសពីខ្សែជម្លោះ។ ទាហានថៃបានបិទភូមិនានាដោយលួសបន្លា និងកុងតឺន័រដឹកជញ្ជូន ដែលធ្វើឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាចំនួន 80,000 នាក់មិនអាចវិលត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញបានទេ នេះបើយោងតាមមន្ត្រីកម្ពុជា។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានមានប្រសាសន៍ថា “ការកាន់កាប់នេះគឺហួសពីការទាមទារឯកតោភាគីរបស់ប្រទេសថៃ។ អ្នកភូមិជាច្រើនមិនអាចត្រឡប់ទៅស្រុកកំណើតរបស់ពួកគេវិញបានទេ”។
សហរដ្ឋអាមេរិកជូនដំណឹងដល់អ្នកទេសចរអំពី «ស្ថានភាពសន្តិសុខដែលមិនអាចទាយទុកជាមុនបាន» នៅក្នុងគោលដៅវិស្សមកាលដ៏ពេញនិយម
កម្ពុជា និងថៃបានឈ្លោះប្រកែកគ្នាអស់រយៈពេលជាច្រើនទសវត្សរ៍មកហើយលើផ្នែកខ្លះនៃព្រំដែនគោកប្រវែង ៥០០ ម៉ាយរបស់ពួកគេ ដែលភាគច្រើនត្រូវបានគូសឡើងក្នុងសម័យអាណានិគមបារាំង ហើយក្រោយមកត្រូវបានបកស្រាយខុសគ្នាដោយទីក្រុងបាងកក និងភ្នំពេញ។ ជម្លោះនេះបានផ្ទុះឡើងជាទៀងទាត់ទៅជាការប៉ះទង្គិចគ្នាដោយអាវុធ ជាពិសេសនៅជុំវិញតំបន់ជិតប្រាសាទបុរាណខ្មែរ និងភូមិជនបទ ដែលការកំណត់ព្រំដែននៅតែមិនទាន់បានបញ្ចប់។
ភាពតានតឹងបានកើនឡើងម្តងទៀតកាលពីឆ្នាំមុន ដោយការប្រយុទ្ធគ្នាបានផ្ទុះឡើងតាមបណ្តោយព្រំដែនដែលមានជម្លោះ និងបានធ្វើឱ្យជនស៊ីវិលរាប់ពាន់នាក់នៅសងខាងត្រូវផ្លាស់ទីលំនៅ។ ការប៉ះទង្គិចគ្នានេះបានជំរុញឱ្យមានអន្តរាគមន៍ការទូត និងឈានដល់កិច្ចព្រមព្រៀងឈប់បាញ់មួយដែលត្រូវបានសម្របសម្រួលដោយការចូលរួមរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកក្នុងអំឡុងពេលកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាននៅទីក្រុងគូឡាឡាំពួរ។
រូបភាព និងរបាយការណ៍ក្នុងស្រុកពីការប្រយុទ្ធគ្នាថ្មីៗបំផុតបង្ហាញពីការខូចខាតដល់អគារនៅជិតព្រំដែន រួមទាំងនៅ ឬក្បែរប្រាសាទព្រះវិហារដែលបានចុះបញ្ជីដោយអង្គការយូណេស្កូ ដែលបង្កើនការព្រួយបារម្ភអំពីសុវត្ថិភាពនៃតំបន់បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌នៅក្នុងតំបន់ជម្លោះ។ មន្ត្រីកម្ពុជាបានស្តីបន្ទោសកងកម្លាំងថៃចំពោះការខូចខាត ខណៈដែលមន្ត្រីថៃបានបដិសេធថាមិនបានកំណត់គោលដៅទីតាំងសាសនា ឬវប្បធម៌ដោយចេតនាទេ ដោយនិយាយថាប្រតិបត្តិការយោធាត្រូវបានកំណត់ចំពោះតំបន់សន្តិសុខដែលមានជម្លោះ។
មិនអាចទាក់ទងស្ថានទូតថៃដើម្បីសុំការអត្ថាធិប្បាយលើបទសម្ភាសន៍នេះបានទេ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ សម្តេចធិបតី បានបដិសេធមិនគំរាមកំហែងសងសឹកដោយយោធាទេ។
សម្តេចបានមានប្រសាសន៍ថា “ជំហររបស់យើងគឺតែងតែប្រកាន់ខ្ជាប់នូវដំណោះស្រាយដោយសន្តិវិធី”។ “យើងមិនជឿថាការប្រើប្រាស់សង្គ្រាមដើម្បីបញ្ឈប់សង្គ្រាមគឺជានិរន្តរភាព ឬជាក់ស្តែងនោះទេ”។
ប្រទេសថៃ ដែលមានប្រជាជនជាង 70 លាននាក់ — ប្រហែលបួនដងនៃចំនួនប្រជាជន 17 លាននាក់របស់ប្រទេសកម្ពុជា — រក្សាបាននូវយោធាដែលធំជាង និងបំពាក់អាវុធកាន់តែប្រសើរឡើង ដែលបង្កើនហានិភ័យនៃជម្លោះណាមួយដែលកើតឡើងវិញ។
ដោយសារការប្រយុទ្ធគ្នាម្តងទៀតកំពុងគំរាមកំហែងដល់ស្ថិរភាពផុយស្រួយតាមបណ្តោយព្រំដែន សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានធ្វើដំណើរទៅកាន់ទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោននៅសប្តាហ៍នេះសម្រាប់កិច្ចប្រជុំលើកដំបូងនៃក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាពរបស់លោក Trump។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានមានប្រសាសន៍ថា “ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាពអាចដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មក្នុងការលើកកម្ពស់សន្តិភាព ស្ថិរភាព និងភាពប្រក្រតីរវាងប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសថៃ”។
សម្តេចហ៊ុន ម៉ាណែត បាននិយាយថា ការរុករកទំនាក់ទំនងជាមួយមហាអំណាចពិភពលោកដែលប្រកួតប្រជែង “មិនចាំបាច់ជាល្បែងដែលមានផលបូកសូន្យទេ” ហើយថា កម្ពុជា ក្នុងនាមជាប្រទេសតូចមួយ មិនអាចមានលទ្ធភាព “ជ្រើសរើសប្រទេសមួយទល់នឹងប្រទេសមួយទៀត” បានទេ។
តុល្យភាពនោះបានផ្តោតមួយផ្នែកទៅលើមូលដ្ឋានទ័ពជើងទឹករាម ដែលជាទីតាំងយុទ្ធសាស្ត្រមួយនៅលើឆ្នេរសមុទ្រភាគខាងត្បូងរបស់កម្ពុជា ដែលត្រូវបានកសាងឡើងវិញជាមួយនឹងហិរញ្ញប្បទានរបស់ចិន។
នាវាចម្បាំង USS Cincinnati បានចូលចតនៅរាមនៅចុងខែមករា ដែលជាដំណើរទស្សនកិច្ចលើកដំបូងរបស់នាវាចម្បាំងអាមេរិកចាប់តាំងពីមូលដ្ឋាននេះត្រូវបានជួសជុលឡើងវិញជាមួយនឹងហិរញ្ញប្បទាន និងការគាំទ្របច្ចេកទេសរបស់ចិន។ ដំណើរទស្សនកិច្ចនេះត្រូវបានសម្គាល់ដោយទិដ្ឋភាពដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍មួយ នាវាចម្បាំង USS Cincinnati បានចូលចតប្រហែល 150 ម៉ែត្រពីនាវាចម្បាំងចិនដែលបានចតនៅមូលដ្ឋានរួចហើយ។ អស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ មន្ត្រីអាមេរិកបានលើកឡើងពីការព្រួយបារម្ភថា កម្ពុជាបានផ្តល់សិទ្ធិចូលប្រើប្រាស់ផ្តាច់មុខដល់ចិន។
ប៉ុន្តែសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានទទូចថាមូលដ្ឋាននេះនៅតែស្ថិតនៅក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់កម្ពុជា។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បាននិយាយថា “រដ្ឋធម្មនុញ្ញរបស់យើងចែងថា គ្មានមូលដ្ឋានទ័ពបរទេសណាមួយអាចស្ថិតនៅលើដីកម្ពុជាបានទេ”។
សម្តេចបានមានប្រសាសន៍ថា ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក «បង្ហាញយ៉ាងច្បាស់ថា កម្ពុជាមិនត្រូវបានប្រើប្រាស់ជាមូលដ្ឋានកងទ័ពជើងទឹកសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយចិនទាំងស្រុងនោះទេ»។
សម្តេច ក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា សមយុទ្ធយោធាប្រចាំឆ្នាំរវាងសហរដ្ឋអាមេរិក និងកម្ពុជា ដែលគេស្គាល់ថាជា Angkor Sentinel ដែលត្រូវបានផ្អាកនៅឆ្នាំ ២០១៧ នឹងចាប់ផ្តើមឡើងវិញនៅឆ្នាំនេះ ដែលជាសញ្ញាបង្ហាញពីទំនាក់ទំនងការពារជាតិដ៏កក់ក្តៅ។
សម្តេច ម៉ាណែត បានមានប្រសាសន៍ថា «យើងសង្ឃឹមថានឹងមានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការពង្រីកជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិក»។
ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ប្រទេសកម្ពុជាបានលេចចេញជាមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ប្រតិបត្តិការបោកប្រាស់តាមអ៊ីនធឺណិតទ្រង់ទ្រាយធំ រួមទាំងគម្រោង «សម្លាប់ជ្រូក» ដែលបានបោកប្រាស់ជនរងគ្រោះទូទាំងពិភពលោក រួមទាំងជនជាតិអាមេរិកផងដែរ អស់ប្រាក់រាប់ពាន់លានដុល្លារ។ អាជ្ញាធរសហរដ្ឋអាមេរិកបានដាក់ទណ្ឌកម្មលើអង្គភាពដែលមានទំនាក់ទំនងជាមួយកម្ពុជា ដែលជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងការក្លែងបន្លំរូបិយប័ណ្ណគ្រីបតូ និងបានជំរុញឱ្យទីក្រុងភ្នំពេញពង្រឹងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងអនុវត្តច្បាប់ ចំពេលមានការព្រួយបារម្ភអំពីការជួញដូរមនុស្ស និងការបង្ខំឱ្យធ្វើការដែលជាប់ទាក់ទងនឹងសមាសធាតុមួយចំនួន។
សម្តេច ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានមានប្រសាសន៍ថា រដ្ឋាភិបាលរបស់លោកបានបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយអាជ្ញាធរសហរដ្ឋអាមេរិក ហើយថ្មីៗនេះបានធ្វើការជាមួយ FBI ដើម្បីរុះរើប្រតិបត្តិការដ៏សំខាន់មួយ។
សម្តេចបានមានប្រសាសន៍ថា “ថ្មីៗនេះយើងបានធ្វើការជាមួយ FBI ក្នុងការបង្ក្រាបករណីដ៏សំខាន់មួយដែលពាក់ព័ន្ធនឹង Oknyak ម្នាក់” ដោយសំដៅទៅលើឥស្សរជនកម្ពុជាដ៏មានឥទ្ធិពលម្នាក់។ “យើងបានចាប់ខ្លួនគាត់ ហើយយើងបានបិទទីតាំងដ៏ធំមួយ”៕ រក្សាសិទ្ធដោយ៖សុទ្ធលី