តម្លៃនៃគម្រោងសាងសង់ នៅកម្ពុជា នៅឆ្នាំ២០២០ មានប្រមាណ ៧,៧៥ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក
ភ្នំពេញ ៖ តម្លៃនៃអនុម័តគម្រោងសាងសង់បានធ្លាក់ចុះ ៣២ ភាគរយក្នុងឆ្នាំ ២០២០ មកត្រឹម ៧,៧៥ ពាន់លានដុល្លារ ហើយការនាំចូលសម្ភារសំណង់ដែកនិងស៊ីម៉ងត៍ ក៏មានការធ្លាក់ចុះផងដែរ។
យោងតាមក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុបានឱ្យដឹងថា គម្រោងសាងសង់កាលពីឆ្នាំមុន ត្រូវបានអនុម័តលើផ្ទៃដីសរុបចំនួន ១៧ លានម៉ែត្រក្រឡា ពោលគឺធ្លាក់ចុះពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំគឺធ្លាក់ចុះចំនួន ២៧ ភាគរយ។ ទោះយ៉ាងណាក្រសួងមិនបានបញ្ជាក់លម្អិត អំពីចំនួនគម្រោងដែលបានអនុម័តកាលពីឆ្នាំមុនទេ។
ក្រសួងបានព្យាករណ៍សម្រាប់កំណើនវិស័យសំណង់ ២,៩ ភាគរយនិង ៧,៨ ភាគរយនៅឆ្នាំ ២០២១ និង ២០២២ រៀងៗខ្លួន។ កំណើននេះនឹងត្រូវបានគាំទ្រដោយការហូរចូល នៃគម្រោងវិនិយោគបរទេស និងការស្តារសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសឡើងវិញ។
យោងតាមទិន្នន័យពីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម គ្រឿងសំណង់ដែលបាននាំចូលក្នុងឆ្នាំ ២០២០ មានតម្លៃប្រហែល ១ ពាន់លានដុល្លារពោលគឺធ្លាក់ចុះពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំធ្លាក់ចុះ ៧,៣ ភាគរយខណៈការនាំចូលដែកថែប និងស៊ីម៉ងត៍មានការធ្លាក់ចុះ ២៧ ភាគរយនិង ៤៨ ភាគរយធ្លាក់ចុះដល់ ៤០៣ លានដុល្លារ។ និង ៦៦ លានដុល្លារ៕រក្សាសិទ្ធិដោយ៖CEN