រញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧ រ៉ិចទ័រ អង្រួនរដ្ឋធានីថៃ ខណៈមនុស្ស ៤៣ នាក់ ជាប់គាំងក្នុងអគារដួលរលំត្រឹម១ប៉ព្រិចភ្នែក!
នៅថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ វេលាម៉ោងប្រហែល ១ និង ៣០ នាទី រសៀល គ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងក្លាកម្រិត ៧.៧ រ៉ិចទ័រ បានអង្រួនទីក្រុងបាងកក និងតំបន់ក្បែរនោះ។ ខណៈស្ថានភាពរញ្ជួយដីនេះ ត្រូវបានគេមានអារម្មណ៍ញ័ររង្គើយ៉ាងទូលំទូលាយ ហើយជាលទ្ធផល បានបណ្តាលឲ្យអគារសំណង់មួយកន្លែង បាក់រលំដ៏រន្ធត់។
ជាក់ស្តែង កម្មវិធីទូរទស្សន៍មួយ ដែលកំពុងចាក់ផ្សាយ ត្រូវបញ្ឈប់កម្មវិធីទាំងកណ្តាលទី បន្ទាប់ពីត្រូវ​បាន​កត់​សម្គាល់​ឃើញ​យ៉ាង​ច្បាស់​ថា ស្ទូឌីយោ​កំពុង​ញ័ររង្គើ​ពី​ការ​រញ្ជួយ​ដី។ ភ្លាមៗនោះ ទាំង​ពិធីករ និង​ភ្ញៀវ​ក្នុង​កម្មវិធី ​មាន​ការ​ភ្ញាក់​ផ្អើល និងស្លុតរន្ធត់យ៉ាងខ្លាំង។ តែសំណាងល្អ បន្ទាប់មក អ្នកគ្រប់គ្នារួមទាំងបុគ្គលិក ត្រូវបានជម្លៀសទៅកាន់កន្លែងមានសុវត្ថិភាព។
ហេតុការណ៍ដ៏រន្ធត់នេះ បណ្តាញ​សង្គម​បាន​ចែកចាយ​វីដេអូ​ឃ្លីប​មួយ ​ដែល​បង្ហាញ​ពី​ការ​បាក់រលំសំណង់អគារដ៏ខ្ពស់សន្សឹម​មួយ ​ដែល​ជា​អគារ​កំពុង​សាងសង់​ ស្ថិតក្នុង​សង្កាត់ Chatuchak។ អគារ​ខ្ពស់​ដែល​មាន​អាង​ហែល​ទឹក​នៅ​ពី​លើ ​បាន​ញ័ររង្គើ បណ្ដាល​ឲ្យ​ទឹក​ហូរ​ហៀរបាចសាច លាយឡំបំណែកធូលីសំណង់ យ៉ាងផុសផុលតែម្តង។ ខណៈ​ពេលនោះ ​មនុស្សជាច្រើនដែលភាគច្រើនជាកម្មករសំណង់ ត្រូវបានឃើញរត់ចាកចេញពីអគារទាំងភ័យស្លន់ស្លោយ៉ាងខ្លាំង រួមទាំងអ្នកនៅកន្លែងធ្វើការ ផ្ទះល្វែង និងផ្សារទំនើបក្បែរនោះផងដែរ។
ក្រុមអ្នកជួយសង្គ្រោះនៅទីក្រុងបាងកក បាននិយាយថា យ៉ាងហោចណាស់ មានកម្មករចំនួន ៤៣ នាក់ កំពុងជាប់នៅក្នុងអគារដែលដួលរលំនោះ ដែលមានកម្ពស់ ៣០ ​ជាន់។
បើតាមមជ្ឈមណ្ឌលភូមិសះ GSZ របស់អាល្លឺម៉ង់ បាននិយាយថា គ្រោះរញ្ជួយដីនេះ គឺជាកម្រិតរាក់ទេ ១០ គីឡូម៉ែត្រ ប៉ុណ្ណោះ ជាមួយចំណុចរញ្ជួយកណ្តាល គឺកើតមាននៅឯប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ដែលនៅជិតខាងប្រទេសថៃ។
គួរបញ្ជាក់ថា តំបន់បាងកកដ៏ធំនេះ គឺជាកន្លែងរស់នៅរបស់ប្រជាជនជាង ១៧ លាននាក់ ដែលភាគច្រើន ពួកគេរស់នៅក្នុងផ្ទះល្វែងខ្ពស់ៗ។ ខណៈគ្រោះរញ្ជួយដីកើតឡើង សំឡេងប្រកាសអាសន្ន បានលាន់លឺនៅក្នុងអគារ ហើយអ្នកស្រុកដែលមានការភ្ញាក់ផ្អើល និងភ័យស្លន់ស្លោ ត្រូវបានជម្លៀសចេញតាមជណ្តើរនៃអគារខុនដូ ដោយសុវត្ថិភាព៕