អគ្គិភ័យឆេះផ្ទះ៣ល្វែងនៅខណ្ឌឬស្សីកែវ បណ្តាលឲ្យស្លាប់ចំ​នួន០៤នាក់​ និងរបួសចំ​នួន០៥នាក់​
ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋបាលខណ្ឌប្ញស្សីកែវ បានឲ្យដឹងថា នាព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ទី២០ ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២៦នេះ លោក ជិន ប៊ុនធឿន អភិបាលខណ្ឌឫស្សីកែវ ព្រមទាំងមន្ត្រីខណ្ឌ សង្កាត់ ភូមិ យុវជនសហភាពសហព័ន្ធយុវវជនកម្ពុជាសង្កាត់ ក្រុមការងារកាកបាទក្រហមកម្ពុជាសង្កាត់ បានអញ្ជើញចូលរួមរំលែកទុក្ខជាមួយក្រុមគ្រួសារសព ដែលបានទទួលមរណៈភាពក្នុងហេតុការណ៍គ្រោះអគ្គីភ័យ កាលពីវេលាម៉ោង១១យប់ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ម្សិលមិញ ស្ថិតចំណុចផ្ទះលេខ 8D-9D ផ្លូវបេតុង ក្រុមទី១៤ ភូមិបឹងសាឡាង សង្កាត់ឫស្សីកែវ ខណ្ឌឬស្សីកែវ រាជធានីភ្នំពេញ បានបណ្តាលឲ្យបាត់បង់អាយុជីវិតមនុស្សចំនួន៤នាក់ និងរងរបួស៥នាក់។ បច្ចុប្បន្នសពទាំងអស់បានតំកល់ទុកនៅវត្តទួលអស់លោក រងចាំធ្វើកោសលវិច្ច័យរួចក្រុមគ្រួសារ នឹងយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណីនៅឯស្រុកកំណើត។
នាឱកាសនោះ លោកអភិបាលខណ្ឌ បានចូលរួមរំលែកទុក្ខ និងសោកស្តាយយ៉ាងក្រៃលែងជាមួយក្រុមគ្រួសារសពទាំងអស់ សូមឲ្យក្រុមគ្រួសារនៃសព ត្រូវពង្រឹងស្មារតីខិតខំប្រឹងប្រែងកសាងជីវភាពឡើងវិញដោយមិនត្រូវបាក់ទឹកចិត្ត និងការអស់សង្ឃឹមឡើយ ត្រូវបន្តខិតខំរកស៊ីចិញ្ចឹមជីវិត និងគ្រួសាររបស់យើងបន្តទៀត។ លោកអភិបាល ក៏បានក្រើនរំលឹកប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ត្រូវមានស្មារតីប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះករណីគ្រោះអគ្គិភ័យ ការប្រើប្រាស់ភ្លើងទៀន ភ្លើងធូប ចរន្តអគ្គិសនីជាដើម បើយើងមានការធ្វេសប្រហែល នោះវាអាចបង្កគ្រោះ អគ្គិភ័យផ្សេងៗ ដែលនាំឱ្យមានការបាត់បង់អាយុជីវិត រងរបួស បាត់បង់នូវទ្រព្យសម្បត្តិ ទីជម្រក ជាដើម។ល។ ជាមួយគ្នានេះដែរ លោកអភិបាលខណ្ឌ ក៏បានចូលរួមឧបត្ថម្ភដល់គ្រួសារនូវថវិកាមួយចំនួនផងដែរ ។
បើតាមរបាយការណ៍របស់នាយកដ្ឋាននគរបាលបង្ការពន្លត់អគ្គិភ័យនិងសង្គ្រោះ នៃអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិបានឲ្យដឹងថា នៅវេលាម៉ោង ២២:២០នាទីយប់​ ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍្ត ៣កេីត ខែមាឃ ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ព.ស ២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ មានករណីអគ្គីភ័យឆាបឆេះលំនៅដ្ឋាន​ មួយកន្លែង​ កេីតឡេីងនៅចំណុចផ្ទះ​លេខ​ 8D-9D ផ្លូវបេតុង​ ក្រុមទី១៤ ភូមិបឹងសាឡាង សង្កាត់ឫស្សីកែវ ខណ្ឌឬស្សីកែវ រាជធានីភ្នំពេញ។
ម្ចាស់ផ្ទះឈ្មោះ: សន សុខឃីម ភេទប្រុស អាយុប្រហែល ៣៨ឆ្នាំ ជនជាតិ ខ្មែរ មុខរបរលក់នំខេក។
មូលហេតុនៃករណីនេះ សមត្ថកិច្ចកំពុងស្រាវជ្រាវ។ ប្រភេទសំណង់: ផ្ទះល្វែង ២ល្វែង ថ្មបេតុង​ ទំហំ​ (៤ម៉ែត្រ​ x ១៦ម៉ែត្រ) ដែលបានរងនូវការខូចខាតសម្ភារផ្ទះល្វែង​ ៣ល្វែង​ ទំហំ​ (៤ម៉ែត្រ​ x ១៦ម៉ែត្រ)​ អស់ទាំងស្រុង​ និងសម្ភារៈប្រេីប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃទាំងស្រុង និងបណ្តាលឲ្យស្លាប់មនុស្ស ចំ​នួន០៤នាក់​ (ប្រុស​០១នាក់​ ស្រី០៣នាក់) និងរបួសមនុស្សចំ​នួន០៥នាក់​ (ស្រី០១នាក់រងរបួសធ្ងន់,​ ប្រុស០៣នាក់​ ជាក្រុមជំនួយស្ម័គ្រចិត្ត)។
សមត្ថកិច្ចជំនាញបានប្រើប្រាស់រថយន្តការិយាល័យអគ្គិភ័យ ចំនួន ២២គ្រឿង ប្រេីប្រាស់ទឹកអស់ចំនួន ១៧៦ឡាន ស្មើនឹង​ ១០៥៦ម៉ែត្រគូប ។ រថយន្តជំនួយ រថយន្តក្រសួងមហាផ្ទៃ​ ចំនួន០៣គ្រឿង ប្រើប្រាស់ទឹកអស់ចំនួន ០២ឡាន ស្មើនឹង ១២ម៉ែត្រគូប។ រថយន្តសាលាខណ្ឌឬស្សីកែវ​ ចំនួន០៣គ្រឿង​ ប្រេីប្រាស់ទឹកអស់ចំនួន​០៤ឡាន​ ស្មេីរនឹង១៦ម៉ែត្រគូប។ រថយន្តក្រុមហ៊ុនស្រាបៀរកម្ពុជាចំនួន០១គ្រឿង​ ប្រេីប្រាស់ទឹកអស់០២ឡាន​ ស្មេីរ​នឹង១២ម៉ែត្រគូប។ ពន្លត់ចប់ នៅម៉ោង​ ២និង០០នាទីយប់រំលងអាធ្រាតឈានចូលថ្ងៃទី២០​ ខែឆ្នាំដដែល៕ រក្សាសិទ្ធដោយ៖សុទ្ធលី