Wednesday, February 18, 2026
កិច្ចសម្ភាសន៍ផ្ដាច់មុខជាមួយ Reuters ៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជានិយាយថា ប្រទេសថៃកំពុងកាន់កាប់ទឹកដី បន្ទាប់ពីបទឈប់បាញ់ដែលសម្របសម្រួលដោយលោក Trump
វ៉ាស៊ីនតោន ថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ (រ៉យទ័រ) – នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានប្រាប់រ៉យទ័រនៅថ្ងៃអង្គារថា កងកម្លាំងថៃកំពុងកាន់កាប់ទឹកដីកម្ពុជា បន្ទាប់ពីការប្រយុទ្ធគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន ទោះបីជាមានកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពដែលសម្របសម្រួលដោយប្រធានាធិបតីអាមេរិក លោក ដូណាល់ ត្រាំ និងបានអំពាវនាវឱ្យប្រទេសថៃអនុញ្ញាតឱ្យគណៈកម្មការព្រំដែនរួមមួយចាប់ផ្តើមធ្វើការលើព្រំដែនដែលមានជម្លោះរបស់ពួកគេក៏ដោយ។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានធ្វើដំណើរទៅកាន់ទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន ដើម្បីចូលរួមកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាពរបស់លោក ត្រាំ នៅសប្តាហ៍នេះ ហើយបាននិយាយថា សម្តេចសង្ឃឹមថាស្ថាប័នថ្មីនេះអាចដើរតួនាទីក្នុងការបន្ធូរបន្ថយស្ថានការណ៍នៅតាមព្រំដែន ដែលលោកបានពិពណ៌នាថា “ផុយស្រួយ” ទោះបីជាមានបទឈប់បាញ់ខែធ្នូ ដែលបានបញ្ចប់ការប្រយុទ្ធគ្នាឡើងវិញក៏ដោយ។ ក្រុមប្រឹក្សានេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីត្រួតពិនិត្យផែនការសន្តិភាពហ្គាហ្សា ប៉ុន្តែលោក ត្រាំ បាននិយាយថា ខ្លួនអាចដើរតួនាទីកាន់តែទូលំទូលាយ។
នៅក្នុងបទសម្ភាសន៍លើកដំបូងរបស់លោកជាមួយប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអន្តរជាតិ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានសាទរចំពោះទំនាក់ទំនងដ៏កក់ក្តៅជាមួយទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន ហើយបាននិយាយថា រដ្ឋាភិបាលរបស់សម្តេចកំពុងធ្វើការដើម្បីដោះស្រាយមជ្ឈមណ្ឌលបោកប្រាស់តាមអ៊ីនធឺណិតដែលបានរីករាលដាលនៅក្នុងប្រទេស។
‘ការរំលោភលើអធិបតេយ្យភាពរបស់យើង’
មតិយោបល់ពីមេដឹកនាំកម្ពុជាលើជម្លោះព្រំដែនបានគូសបញ្ជាក់ពីហានិភ័យដែលជម្លោះអាចផ្ទុះឡើងម្តងទៀត ទោះបីជាលោក Trump បន្តលើកកម្ពស់ភាពជោគជ័យនៃកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពក៏ដោយ។
ការប្រយុទ្ធគ្នាដ៏អាក្រក់បំផុតក្នុងរយៈពេលជាងមួយទសវត្សរ៍ ដែលបានផ្ទុះឡើងនៅក្នុងខែកក្កដា បានធ្វើឱ្យមនុស្សរាប់រយរាប់ពាន់នាក់ផ្លាស់ទីលំនៅ និងរំខានដល់ពាណិជ្ជកម្មឆ្លងកាត់ព្រំដែនប្រវែង ៥០៨ ម៉ាយ (៨១៧ គីឡូម៉ែត្រ)។ កិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពខែតុលាដែលបានចុះហត្ថលេខាជាមួយលោក Trump និងនាយករដ្ឋមន្ត្រីម៉ាឡេស៊ីបានបរាជ័យក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានសប្តាហ៍មុនពេលបទឈប់បាញ់ថ្មីមួយត្រូវបានសម្រេចនៅថ្ងៃទី ២៧ ខែធ្នូ។
«យើងនៅតែមានកងកម្លាំងថៃកាន់កាប់ជ្រៅចូលទៅក្នុងទឹកដីកម្ពុជានៅក្នុងតំបន់ជាច្រើន។ នេះគឺហួសពីការទាមទារឯកតោភាគីរបស់ប្រទេសថៃផ្ទាល់… ខ្សែព្រំដែន» សម្តេច ហ៊ុន ម៉ាណែត បានប្រាប់រ៉យទ័រ ដោយបន្ថែមថា កងទ័ពថៃបានដឹកជញ្ជូនដាក់កុងតឺន័រ និងលួសបន្លានៅខាងក្នុងអ្វីដែលប្រទេសថៃបានទទួលស្គាល់ជាយូរមកហើយថាជាទឹកដីកម្ពុជា ហើយប្រជាជនមិនអាចត្រឡប់មកផ្ទះវិញបានទេ។ «នេះមិនមែនជាការចោទប្រកាន់ទេ តែវាគឺការពិតដែលកំពុងកើតឡើង»។
សម្តេចបានមានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាមិនអាចទទួលយកអ្វីដែលលោកហៅថា «ការរំលោភលើអធិបតេយ្យភាព ឬបូរណភាពទឹកដីរបស់យើង»។
សម្តេច ហ៊ុន ម៉ាណែត បានមានប្រសាសន៍ថា «មធ្យោបាយតែមួយគត់ដើម្បីផ្ទៀងផ្ទាត់នោះគឺការប្រើប្រាស់យន្តការបច្ចេកទេសដែលយើងមាន ដោយផ្អែកលើសន្ធិសញ្ញា ដោយផ្អែកលើកិច្ចព្រមព្រៀងទាំងអស់ដែលយើងមាន។ ដូច្នេះយើងសង្ឃឹមថា ប្រទេសថៃនឹងយល់ព្រម និងចាប់ផ្តើមអនុញ្ញាតឱ្យ JBC (គណៈកម្មការព្រំដែនរួម) ធ្វើការឱ្យបានឆាប់តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន» ដោយបន្ថែមថា ប្រទេសថៃបានលើកឡើងពីការបោះឆ្នោតថ្ងៃទី 8 ខែកុម្ភៈ ថាជាហេតុផលមិនឱ្យចាប់ផ្តើមការងារកំណត់ព្រំដែន៕រក្សាសិទ្ធដោយ៖សុទ្ធលី